קבלן פינוי אסבסט

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב צרו איתנו קשר

בעבר הלא רחוק הייתה פחות מודעות בתחום הבנייה לנושא של בריאות האדם והסביבה. בשנים האחרונות המודעות הזו הולכת וגוברת ואנחנו מבינים שחשוב שתהליכי בנייה שונים ומבנים שונים שאנחנו נמצאים בהם זמן רב יהיו בטיחותיים לבריאות שלנו, הן מבחינת המבנה והן מבחינת החומרים מהם עשוי המבנה. בתהליכי הבנייה הישנים בשנות ה-20 היה נפוץ במיוחד שימוש באסבסט, שהתגלה כחומר מסוכן ומזיק לבריאותנו. משנת 2011 חוקק חוק בישראל שאוסר על השימוש בחומר זה ומגדיר כיצד יש לצמצם את הנזקים בשימוש הקיים. במאמר זה נבחן את תפקידו של קבלן פינוי אסבסט, נסביר מדוע חשוב להעסיק קבלן כזה, מה מסגרת התפקיד שלו ועוד מידע חשוב.  

קבלן פינוי אסבסט

מהו אסבסט ומתי משתמשים בו?

אסבסט הוא חומר שהיה מאד נפוץ לשימוש למגוון שימושים בתחום הבנייה. מדובר בחומר מבודד, עמיד לחום ולרעש. אחרי שנעשה בו שימוש מאד נרחב התגלה כי יש קשר בין אסבסט למחלות נשימה שונות ואף לסרטן. לכן, בשלב מסוים נאסר השימוש באסבסט במגוון מדינות ביניהן גם ישראל. בשל הסכנה בחשיפה לחומר, אם במבנה מסוים קיים אסבסט ויש לפנותו יש לעשות זאת באמצעות קבלני פינוי אסבסט שמקצועיים לנושא הספציפי הזה.

מה תפקידם של קבלני פינוי אסבסט?

תפקידם של קבלני פינוי אסבסט הוא לפנות אסבסט מבניינים ומתקנים באופן בטיחותי ומבוקר. קבלן מקצועי ימלא את תפקידו באופן מסודר בשלבים מסודרים:

  1. תכנון העבודה: הקבלן צריך להגיע לשטח, להבין את הקף העבודה ואופן הביצוע שלה ולתכנן את העבודה באופן הבטיחותי ביותר משלב האיסוף ועד לשלב הפינוי של האסבסט.
  2. איסוף האסבסט: זהו השלב התפעולי המורכב והחשוב שבו יש לפנות את האסבסט ציוד מגן, כלים מתאימים באופן בטיחותי כך שמי שמבצע את העבודה לא יפגע מהחשיפה לחומר והחומר לא יזהם עוד מהסביבה.
  3. פינוי האסבסט: את האסבסט שנאסף יש לפנות באופן מסודר לאתר מיוחד המוגדר לפינוי של פסולת מסוג זה.
  4. ביקורת: לאחר הפינוי של החומר באופן מסודר יש לוודא שאזור העבודה אכן נקי מאסבסט ואפשר להשתמש בו באופן בטוח.

באיזה מבנים יש לפנות אסבסט?

מכיוון שהאסבסט היה נפוץ מאד במבני תעשייה ומוסדות בשל תכונותיו המבודדות, נוכל למצוא את האסבסט במבנים שונים. מבנים למגורים, בתי ספר, מבנים ציבוריים, משרדים, מפעלים ועוד. את האסבסט אפשר למצוא באזורים שונים של מבנים אלו כמו בגג, בקירות, בתקרות וכן הלאה. כמובן שכל מבנה שבשימוש של בני אדם שנחשפים לחומר הוא מדאיג, אבל כאשר מדובר על בתי ספר או דירות שבהן החשיפה היא ארוכה ולעיתים לגילאים צעירים זה מדאיג במיוחד.

למה חשוב לבחור בקבלן מוסמך?

בחירת קבלן פינוי אסבסט מוסמך היא קריטית ממספר סיבות:

  1. שמירה על בריאות העובדים והסובבים – כאמור האסבסט הוא חומר מסוכן, לא בריא ואף מסרטן, החשיפה אליו מסוכנת ולכן חשוב שהקבלן שמבצע את העבודה יעשה זאת באופן ששומר על הבריאות של העובדים שלו ושל אנשים אחרים בסביבה.
  2. עמידה בתקן – כאמור נושא פינוי האסבסט הוא נושא מוסדר בחוק בישראל וחשוב שהקבלן שאתם עובדים איתו יעבוד לפי התקן המוגדר כך שלא תגררו לקנסות או סנקציות אחרות.
  3. הכרות וניסיון עם פרויקטים שונים – קבלן מקצועי יהיה כזה שגם רכש נסיון במגוון מבנים ויודע להתמודד עם המצאות האסבסט במקומות שונים

מה הופך את התהליך של פינוי אסבסט למורכב?

מטבע הדברים האסבסט נמצא במבנים ישנים יותר. חלק מהמבנים האלו שילבו את האסבסט במקומות לא צפויים, חלק באופן לא בטיחותי. האתגר המרכזי פעמים רבות הוא איתור האסבסט במבנה. כדי לאתר את האסבסט יש להשתמש בטכנולוגיות ובכלים שונים שיעזרו באיתורו. כמו כן לעיתים המבנים בהם האסבסט נמצא הם מאד ישנים מה שגורם לכך שהם פחות יציבים או בטיחותיים לעבודות אלו. ישנם מקרים של מבנים לשימור שיש בהם אסבסט וצריך לשמור על המבנה יותר בקפידה בתהליך הפינוי. מעבר להשלכות בחשיפה לאסבסט, כאשר אנחנו שוכרים את שירותיו של קבלן פינוי אסבסט הוא צריך לפנות את החומר באופן שלא יסכן את הסביבה ולהימנע מהמצבים שאסבסט עלול להגיע לאדמה, מקורות מים וכו'. לכן חשוב מאד שהקבלן יקפיד על ציוד מגן ובטיחותי לכל אורך התהליך, גם בעת הפינוי. לכן חשוב מאד שקבלני איסוף אסבסט יעברו הכשרה מקצועית ראויה, כולל לימודים תיאורטיים, הבנת החוק, השתלמויות שונות וגם מעקב רפואי כדי לוודא שהם אכן מתנהלים באופן בריא ובטיחותי.

איך בוחרים קבלן אסבסט?

כדי לבחור קבלן שתסמכו עליו שיבצע את העבודה כראוי צריך לבחור כמובן קבלן עם תעודת הסמכה מסודרת. כדאי שלקבלן יהיה ניסיון במבנים שונים אבל ספציפית במבנים מהסוג שבו אתם צריכים את עזרתו. קבלן מקצועי יראה לכם את תוכנית העבודה לפני היציאה לדרך ויעזור לכם להבין את התהליך משלב האיתור והאיסוף של האסבסט עד לשלב הפינוי שלו באופן בטיחותי ומסודר. כמובן שגם העלות משמעותית ולכן ניתן להשוות מחירים בפינוי אסבסט ובין קבלנים שונים שעומדים בפרמטרים האלו.

כיצד התקדמות הטכנולוגיה משפיעה על תחום פינוי אסבסט?

כמו בתחומי תעשייה רבים אחרים גם בתחום זה התקדמות טכנולוגיות שונות מאפשרת כיום שיטות חדשות, יעילות ובטיחותיות יותר לפינוי אסבסט. בין המערכות השונות תוכלו למצוא מערכות לזיהוי סיבי האסבסט שעוזרות לאתר את האסבסט במבנים, מכשירים שונים לפינוי אסבסט באופן מתקדם באמצעות מסנננים מיוחדים ומערכות לאטימה, שימוש במצלמות תרמיות ועוד.

לסיכום, קבלני שעוסקים בתחום פינוי אסבסט הם בעלי תפקיד קריטה בשמירה על הבריאות והבטיחות שלנו. האופן בו הם מטפלים בחומר המסוכן הזה משפיע על כולנו ולכן הוא מוגדר בחוק באופן מפורט ויש להתייחס אל תהליך הפינוי בצורה אחראית, מקצועית ומבוקרת.

קראו עוד בנושא:

קבלן פינוי אסבסט
היחידה לפינוי אסבסט

היחידה לפינוי אסבסט היא חברה מקצועית ומוסמכת המתמחה בפינוי בטוח ואחראי של אסבסט מכל סוגי המבנים, הן פרטיים והן ציבוריים.

אז מה היה לנו בכתבה:
פינוי אסבסט חוק
פינוי אסבסט חוק

למרות שרבים מודעים לסכנה, יש עדיין מבנים בישראל, אשר מכילים חומר בניה שנקרא אסבסט. בעבר היה נהוג להשתמש בו למטרת בידוד חום או בידוד נגד

לקריאת המאמר »

צרו איתנו קשר